Zalety korzystania ze źródeł odnawialnych w firmie

przez | 7 grudnia 2020

Współcześnie nasza gospodarka jest bardzo mało zasilana odnawialnymi źródłami energii. Mimo tego przedsiębiorcy mogą zdecydować się na zaspokajanie zapotrzebowania energetycznego poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł. Otóż sprzedawcy prądu zazwyczaj mogą zaoferować taryfę tzw. eko, która gwarantuje dostarczenie prądu pochodzące z przyjaznych dla środowiska źródeł. Naturalnie energia dla firm jest coraz droższa, więc warto wybierać odnawialne źródła energii.

Odnawialne źródło energii-niższe rachunki za prąd oraz stałe źródło zasilania

Oczywiście przemyślana inwestycja w odnawialne źródła energii związana jest ze sporym kosztem, ale równocześnie gwarantuje szybki zwrot. Mianowicie prąd uzyskiwany z wiatru albo promieni słonecznych jest zupełnie darmowy, a co za tym nie ponosi się żadnych kosztów. Tak więc właściciel firmy zobowiązany jest jedynie zapłacić za wdrożenie, przeglądy oraz utrzymanie infrastruktury. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w odnawialne źródła energii wiąże się z pewną zależnością od uwarunkowań zewnętrznych, a dokładnie od cen prądu. Przedsiębiorstwo, które stosuje na przykład fotowoltaikę, jest w stanie dużo łatwiej przewidzieć swoje koszty. Niewątpliwie ceny za energię elektryczną na rynku ulegają nieustannym wahaniom. Ponadto ciągły nacisk na ograniczenie wydzielania dwutlenku węgla oraz szkodliwych substancji sugeruje, że ceny będą wciąż rosnąć.

Niezależność oraz samowystarczalność firm dzięki odnawialnym źródłom energii

Przedsiębiorstwo, które zainwestuje w skuteczną infrastrukturę przeznaczoną do pozyskiwania prądu z odnawialnych, może stać się samowystarczalne. Potencjalnie dzięki temu firma może osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją, która w tym samym momencie uzależniła się od tradycyjnych cen prądu. Niektóre korzyści płynące z zastosowania odnawialnych źródeł można zauważyć od razu po jej wdrożeniu w przedsiębiorstwie. Taką zaletą może być na przykład zakup energii od firm proponujących prąd z gwarancją OZE czy możliwość sprzedaży nadwyżki energii. Z kolei inne zyski następują w dłuższej perspektywie. Mimo to nie ulega wątpliwości, że odnawialne źródła energii powinny być coraz częściej obecne w naszej gospodarce.