Należy mieć świadomość, że przydomowe elektrownie wiatrowe z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego warto się zdecydować na wspomniane rozwiązanie.
Jak działają elektrownie wiatrowe?
Warto wiedzieć, że wiatr wykorzystywany jest w gospodarce już od wieków. Oczywiście na samym początku jego zadaniem było wprawianie w ruch najprostszych mechanizmów. Wraz z rozwojem technologii możliwości zastosowania wspomnianego wiatru zdecydowanie wzrosły.
Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że zasady działania turbiny wiatrowej są znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. W największym możliwym uproszczeniu energia kinetyczna jest przekształcana na elektryczną. Godny uwagi jest również fakt, że przeważnie wewnątrz turbiny będzie umieszczony wał, który jest odpowiednio połączony z przekładnią. Jej zadaniem jest z kolei wielokrotne zwiększanie obrotów.
Warto wiedzieć, że kolejnym bardzo istotnym etapem produkcji prądu jest generator. Nie wszyscy wiedzą, że ta pozorna prostota ma bardzo dużą liczbę zaawansowanych rozwiązań. Należy wśród nich wymienić mechanizm bezpieczeństwa.
Warunki dla elektrowni wiatrowych w Polsce
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w Polsce warunki do pozyskiwania energii wiatrowej określane są jako umiarkowanie korzystne. Średnia prędkość wiatru wynosi bowiem 3 m/s. Jest to zatem minimalna siła, która może uruchomić proces związany z wytwarzaniem prądu w znacznej większości modeli. Oczywiście rejony górzyste są zdecydowanie bardziej wietrzne.
W największym możliwym uproszczeniu Polska jest bardzo przyjazna dla przydomowych elektrowni wiatrowych. Godny uwagi jest fakt, że w Polsce pozyskuje się więcej energii wiatrowej niż w Holandii, czyli ojczyźnie wiatraków. Ponadto Polska w Unii Europejskiej znajduje się na wysokiej dziewiątej pozycji jeżeli chodzi o zainstalowaną moc. Oczywiście w kraju nie ma tak dogodnych warunków, jak w niezwykle wietrznej Szkocji. Warto jednak wiedzieć, że przez ponad 90 dni turbiny mogą bez żadnego problemu generować prąd dla swoich właścicieli.