Taryfa g12 – na co należy uważać?

przez | 27 maja 2019

G12 to jedna z dwóch podstawowych taryf, którą oferuje każdy dostawca prądu. Z jej dobrodziejstwa mogą skorzystać nie tylko klienci taryfowi, ale również odbiorcy TPA. Według najnowszych danych w Polsce z G12 korzysta około 3 miliona użytkowników.

O czym należy pamiętać?

Taryfa G12 lub G12w na pierwszy rzut oka posiada same zalety, dlatego też można dzięki niej sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej. Z praktycznego punktu widzenia wcale jednak tak nie musi być i u wielu gospodarstw domowych, mogą pojawić się większe rachunki. Osoby, które nie są w stanie dobrze i systematycznie planować zużycia energii elektrycznej, powinny postawić na jednostrefową taryfę. Pamiętać należy również i o tym, że większość dostawców umożliwia przeprowadzenie zmiany taryfy tylko raz w roku, dlatego też warto zastanowić się, czy zmiany są naprawdę opłacalne.

Kiedy taryfa G12 przynosi oszczędności?

Taryfa G12 jak powszechnie wiadomo dzieli dobę na dwie strefy (dzienną i nocną), podczas których obowiązują inne stawki za kWh. Taryfa G12 doskonale sprawdzi się wtedy, gdy 25%-35% dobowego zużycia energii przypadać będzie na godziny nocne. W gospodarstwach domowych szacuje się, że ok. 40% energii elektrycznej pobiera sprzęt AGD (np. pralka, zmywarka). Jeżeli będzie można korzystać z tych urządzeń w godzinach nocnych, to oszczędności będą naprawdę widoczne.

 

Nie tylko dla gospodarstw domowych

Taryfa g12 jest doskonałym wyborem nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również dla firm, które pracują głównie w godzinach nocnych. Ceny prądu w Polsce cały czas idą w górę, dlatego też coraz więcej przedsiębiorców stawia na taryfę g12, dzięki której można obniżyć koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dzięki dwustrefowej taryfie można obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 20%. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że obniżyć rachunki za prąd można nie tylko poprzez zmianę taryfy, ale również poprzez zmianę dotychczasowego dostawcy energii. Każda zmiana taryfy i operatora powinna być świadomą decyzją, dlatego też warto poważnie przemyśleć swój wybór i dokładnie porównać wszystkie oferty.

Więcej o ofercie G12 można poczytać w tym miejscu: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dzien-i-noc