Najkorzystniejsza energia dla firm – na które taryfy zwrócić uwagę?

przez | 20 maja 2019

Firmy, które chcą obniżyć rachunki za energię elektryczną, powinny rozejrzeć się za najkorzystniejszymi dla siebie taryfami. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, które taryfy będą najlepszym wyborem dla małych i średnich firm.

Najpopularniejsze taryfy dla małych i średnich firm

Dla małych i średnich firm najlepszym wyborem będą oczywiście taryfy C11 i C12. Obie taryfy adresowane są do tych przedsiębiorców, którzy zasilani są z sieci o mocy mniejszej, niż 40kW. W Polsce firmy stawiają przede wszystkim na taryfę jednostrefową C11, w ramach której przez 24 godziny na dobę płaci się identyczną cenę za prąd. Jest to najlepszy wybór dla tych firm, które pracują nie tylko w dzień, ale również w nocy (w identycznym natężeniu).

 

Dla kogo taryfa C12a i C12b

Dwustrefowe taryfy C12a i C12b, jak łatwo się domyśleć dzielą dobę na dwie strefy (tańszą i droższą). Jest to idealny wybór jedynie dla tych firm, które pracują głównie w godzinach nocnych. Dobrym przykładem są tutaj na przykład sklepy handlu detalicznego, które pracują po północy. Aby dokładnie sprawdzić opłacalność taryfy dwustrefowej należy oczywiście odczytać i zliczyć wartości z licznika energii elektryczne w poszczególnych porach dnia. W sieci dostępne są specjalne kalkulatory online, dzięki którym można przekalkulować ewentualne oszczędności.

 

O czym należy pamiętać?

Poszczególni dostawcy energii elektrycznej mogą różnie rozumieć godziny szczytu, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z umową. Energia elektryczna dostarczana dla firm może mieć różne ceny także w zależności od sezonu letniego i zimowego. Przedsiębiorcy, którzy pracują również w soboty i niedziele, powinni jak najszybciej zainteresować się taryfą C12b, dzięki której można liczyć na niższe stawki w weekend.

 

Taryfa C21 i C22 – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorstwa, które zasilane są z sieci o mocy większej, niż 40kW nie mogą oczywiście skorzystać z powyżej opisanych taryf. W ich przypadku do dyspozycji jest taryfa jednostrefowa C21 albo taryfy dwustrefowe C22a i C22b. Warto wspomnieć również o taryfie C23, skierowanej do firm, które nie są w stanie oszacować swojego zużycia energii.