Przepisanie prądu na nowego właściciela – czy jest konieczne?

przez | 8 września 2020

Podczas nabywania lokalu wiele osób zastanawia się, jakie kwestie formalne muszą jeszcze załatwić. Jedną z istotniejszych kwestii jest przepisanie licznika prądu, dzięki któremu zużycie energii elektrycznej będzie naliczać się już na nowego właściciela. Dlaczego to takie istotne?

Chroni kupującego i sprzedającego

Przepisanie licznika sprawia, że nowy właściciel domu nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne długi zbywcy. Dodatkowo, z pewnością nie pojawi się problem z oskarżeniami powiązanymi z kradzieżą prądu – a teoretycznie może zaistnieć taka sytuacja. Dlatego też, dla własnego bezpieczeństwa, znacznie lepszym pomysłem może być szybkie załatwienie formalności w firmie energetycznej.

Z drugiej strony, zbywca lokalu może mieć pewność, że gdy oświadczy w firmie energetycznej, że nie jest już właścicielem lokalu – nie będzie odpowiadał za ewentualne długi sprzedającego. Zatem widać wyraźnie, że przeniesienie tego urządzenia na nabywcę jest obopólną korzyścią, która sprawi, że wszyscy będą czuli się bezpieczniej w dłuższej perspektywie. Jak szybko i bezpiecznie przepisać prąd na nowego właściciela?

Szybka formalność w firmie energetycznej

Aby możliwe było przeniesienie własności licznika, kwestia zbycia nieruchomości musi być już zakończona. To oznacza, że nie ma fizycznej możliwości, by jeszcze przed finalizacją transakcji udać się do firmy energetycznej i załatwić niezbędne formalności. Jest tak między innymi dlatego, że dla faktycznego przepisania liczniku prądu niezbędny jest akt notarialny potwierdzający przeniesienie własności nieruchomości. Dodatkowo – stan ten byłby po prostu niezgodny z prawdą.

Po zgłoszeniu w firmie energetycznej przepisania licznika, zazwyczaj pracownicy techniczni przychodzą i wymieniają urządzenie na nowe. Zdarza się jednak, że nie jest ono zmieniane – a po prostu od określonego w protokole zdawczo-odbiorczym stanu, jest naliczane na rzecz nowego właściciela. Każda firma energetyczna stosuje w tym zakresie nieco inne metody działania i są one uzależnione od rejonu kraju.