Turbina wiatrowa i panel fotowoltaiczny, czyli energia odnawialna po polsku

przez | 15 sierpnia 2020

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie mają odnawialne źródła energii. Pozwalają one spowolnić eksploatację planety, ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, ale także zminimalizować wydatki ponoszone na energię elektryczną i ogrzewanie. W Polsce coraz popularniejsze stają się dwa rodzaje energii, z których korzysta się nie tylko na skalę przemysłową, ale także w ramach gospodarstw domowych.

Panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Zasługą tego stanu rzeczy są m.in. dofinansowania instalacji paneli fotowoltaicznych. Za ich pomocą można pozyskiwać energię odnawialną ze słońca, która następnie posłuży do wytworzenia energii elektrycznej, ogrzewania domu i wody. Jest to jeden z najlepszych sposobów na obniżenie domowych rachunków. Niestety należy pamiętać, że by korzystać z fotowoltaiki, należy mieć dobrze położoną działkę. Panele powinny być skierowane na południe. Minusem może być obniżona zimą ilość energii słonecznej docierająca do ziemi. Nasz kraj nie jest miejscem stworzonym dla fotowoltaiki, ale dobre przygotowanie paneli i system, na pewno pomoże ją właściwie wykorzystać.

Turbiny wiatrowe

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest korzystanie z energii wiatru. Do tego celu niezbędna jest turbina wiatrowa. Zbudowana jest ona z łopat, masztu na zewnątrz oraz przekładni, generatora, hamulec i przewodów wewnątrz. Siła wiatru porusza łopatami, a te wprawiają przekładnie w ruch. Przy pomocy generatora energia mechaniczna, zamieniana jest na energię elektryczną. W całym systemie bardzo ważne są akumulatory magazynujące energię oraz inwerter. Turbinę wiatrową można uznać za bardziej praktyczną niż panele fotowoltaiczne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają słonecznej działki lub nie mogą umieścić paneli od południowej strony. W Polsce w ciągu roku występuje wiele wietrznych dni. Na pewno pozwoli to chociaż częściowo obniżyć opłaty za energię elektryczną. Warto dodać, że turbina wiatrowa jest bezpieczna dla środowiska oraz zeroemisyjna.