Na co zwrócić uwagę, decydując się na instalacje fotowoltaiczną?

przez | 18 sierpnia 2019

Nowe technologie związane z odnawialnymi źródłami energii zyskują coraz większą popularność. Instalacje fotowoltaiczne, które do niedawna były tylko ciekawostką, dziś są istotnym graczem na rynku energii elektrycznej. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej drobnych domowych inwestorów zaczyna po nie sięgać. Na co jednak warto zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji o zainwestowaniu w instalacje fotowoltaiki?

Co można uzyskać?

Choć zalety instalacji fotowoltaicznej są szeroko znane, mimo wszystko warto je przypomnieć, aby mieć szersze spojrzenie na to, o czym trzeba pamiętać, decydując się na nią.
Fotowoltaika to przede wszystkim korzyści ekonomiczne w postaci mniejszych rachunków za prąd, a często także możliwości zarobienia na nadprodukcji energii. To także aspekt ekologiczny, polegający na zmniejszeniu wytwarzania zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

O czym trzeba pamiętać?

Powody te są wystarczające, aby wielu inwestorów zechciało zainwestować w swoją własną instalację fotowoltaiczną. Wielu z nich jednak zapomina o tym, że taka instalacja również ma pewne wady, o których koniecznie trzeba pamiętać.
Podstawową z nich jest oczywiście jej cena, która często dochodzi nawet do 20-30 tysięcy złotych w zależności od stopnia jej zaawansowania. Powoduje to, że czas zwrotu jest w tym wypadku dosyć odległy. Dlatego też, jeśli ktoś liczy na szybkie zyski, będzie musiał się poważnie nad tym zastanowić.
Dodatkowo pamiętać należy, że to, ile energii będzie uzyskiwanej, zależne jest po pierwsze od pory roku, czyli stopnia nasłonecznienia, a także od pogody. W końcu w ciągu zachmurzonego dnia nawet lipcowego, ilość produkowanej energii nie będzie na zbyt wysokim poziomie.
Pamiętać także należy o tym, że panele fotowoltaiczne zajmują całkiem sporo miejsca. A to z kolei oznacza, że gdzieś to miejsce trzeba będzie znaleźć. Popularne jest montowanie paneli na dachu, jednak oznacza to zmniejszenie ich skuteczności działania, w wyniku utraty nasłonecznia wynikającego z ruchu słońca. Idealnie sprawdzają się instalacje śledzące słońce, jednak to oznacza dużą zajętą przestrzeń oraz koszta.