Co zrobić, aby licznik prądu nie szalał?

przez | 12 września 2019

Trudno byłoby się obejść bez energii elektrycznej w czasach tak ogromnego rozwoju technologicznego. W każdym domu jest pełno urządzeń zasilanych prądem, które ułatwiają życie i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Niestety wszystko to kosztuje i jak się okazuje, niemało. Tym bardziej, jeśli ktoś ma ograniczony budżet i liczy się dla niego każdy przysłowiowy grosz. Warto mieć na uwadze to, że dzięki racjonalnemu użytkowaniu prądu i wody możliwe jest odnotowanie od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie? Nie mówiąc już o ochronie środowiska, co ma obecnie ogromne znaczenie.

Licznik prądu może wskazywać mniejsze wartości? Jak najbardziej!

licznik prąduZ pewnością nie każdemu uśmiecha się wymienianie swoich urządzeń na nowe, ale okazuje się, że wymiana tych starych na energooszczędne jest szybko zwracającą się inwestycją. Nowoczesne modele urządzeń o wysokiej klasie energetycznej A+ i wyżej są jaka najbardziej opłacalnym wyborem. Im więcej jest plusów przy literze A, tym na większe oszczędności można liczyć. Nie trzeba oczywiście wymieniać wszystkich urządzeń, ale zacząć od tych pobierających największe ilości energii elektrycznej typu pralka, lodówka i telewizor. Z urządzeń elektrycznych trzeba też korzystać świadomie. W przeciwnym razie niepotrzebnie sami przyczyniamy się do generowania większych kosztów. Nie ma sensu uruchamiać zmywarki czy pralki, gdy nie są całkowicie pełne. Zamiast ciągłego włączania i wyłączania co chwilę urządzeń, również narażamy się na większe wydatki, gdyż to właśnie podczas uruchamiania się ma miejsce największy pobór mocy.

Nie pamiętamy o podstawach

Wiele osób nie chce się po prostu wyciągać ładowarek do telefonu czy laptopa z gniazda, ale trzeba później za to płacić. To samo dotyczy trzymania urządzeń w trybie stand by. Jeśli nie są one używane, to należy je całkowicie odciąć od źródła prądu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w listwę zasilającą z wieloma gniazdami, do których podczepimy urządzenia i przed pójściem spać, wyłączymy je wszystkie jednym ruchem – wyłączając listwę. Takie rozwiązanie przyniesie sporo oszczędności w skali roku. Więcej informacji znajdziesz pod adresem https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/licznik-bez-tajemnic.