Korzyści jakie dają białe certyfikaty

przez | 20 września 2019

O oszczędzaniu energii słychać na każdym kroku. Mówią o tym media, rozmawiają znajomi w pracy, dzieci pytają zaciekawione. Temat dość powszechny, a jednak równie dość powierzchownie rozumiany. Jak można czynnie się włączyć w ten ruch?

Przede wszystkim warto rozejrzeć się w tym, co oferują urzędy i samorządy tym wszystkim, którzy chcieliby w ten lub inny sposób zacząć rzeczywiście oszczędzać energię. Dziś możliwości jest całkiem sporo, dlatego przedstawiamy najbardziej popularne.

Wymiana pieców

białe certyfikatyNie od dziś znany jest problem smogu, zwłaszcza w największych miastach Polski. Za jedną z jego głównych przyczyn uważa się emisję dymów z gospodarstw domowych, wywołanych przez palenie kiepskiej jakości węglem. Z tego też powodu w wielu miastach powstały specjalne programy, dzięki którym można liczyć na dofinansowanie do wymiany pieca węglowego na inne źródła energii cieplnej. Każda gmina robi to w swoim zakresie, warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu. Wszelkie informacje powinny być dostępne na stronie internetowej danego urzędu.

Fotowoltaika

To także temat coraz powszechniejszych rozważań w wielu gospodarstwach domowych.Instalacja produkująca prąd dzięki bateriom słonecznym kusi obniżeniem kosztów ponoszonych w związku z utrzymaniem domu. Technologia ta staje się coraz dostępniejsza, więc cieszy się większym powodzenie. Obecnie jest też szereg dofinansowań dostępnych dla tych, którzy zdecydują się na instalację tego typu, warto zatem przyjrzeć się tym możliwościom bliżej. Więcej dowiesz się na https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/biale-certyfikaty-narzedziem-wpierajacym-poprawe-efektywnosci-energetycznej-przedsiebiorstwa.

Zapobieganie utratom energii

Od kilku lat Polska bierze udział w programie obejmującym wszystkie kraje UE. W jego założeniach zapisano, że należy promować działania zapobiegające nadmiernemu zużywaniu energii. Osoby czy firmy planujące remonty bądź wymiany instalacji ciepłowniczych na przykład, mogą ubiegać się o tak zwane białe certyfikaty. Dzięki nim można starać się o dofinansowanie projektu. Ważne jednak, by o ten certyfikat ubiegać się przed rozpoczęciem prac.

Jak widać, możliwości jest sporo, dlatego warto rozważyć skorzystanie z form pomocy i czynnie włączyć się w oszczędzanie energii.