Fotowoltaika w Warszawie – mity i fakty

przez | 11 lutego 2020

O panelach fotowoltaicznych słyszał chyba już każdy. Co roku zwiększa się liczba inwestycji w instalacje PV. Nadal jednak odnawialne źródła energii wzbudzają wiele wątpliwości, które dotyczą głównie ich opłacalności. Czas najwyższy przekonać się o słuszności inwestycji we fotowoltaikę.

Fotowoltaika w Warszawie kontra mity

Polskie warunki atmosferyczne bardzo często pozostawiają wiele do życzenia. Narzekać można na niewystarczającą liczbę słonecznych dni, przez co wiele osób ma wątpliwości co do opłacalności fotowoltaiki w Warszawie z Innogy. Pojawia się niepewność co do tego, czy możliwe będzie uzyskanie dzięki instalacji PV pełnego zapotrzebowania energetycznego przy tak zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Okres letni jest relatywnie krótki, a zachmurzenie występuje dosyć często. Bardzo ważne jest w przypadku paneli słonecznych to, aby zostały zainstalowane w odpowiednim miejscu – znaczenie ma też kąt nachylenia. Nawet w przypadku pochmurnych dni promieniowanie słoneczne nadal jest dostępne, tyle że w ograniczonej ilości, wobec czego instalacja fotowoltaiczna nadal działa, ale jest mniej wydajna. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych pozwala na magazynowanie energii nagromadzonej w okresie letnim. Do dyspozycji jest opcja on-grid (nadwyżka energii oddawana jest do sieci energetycznej, po czym zwracana w okresie mniejszej produkcji) i off-grid (korzystanie z akumulatora gromadzącego nadwyżki energii elektrycznej).

Mitów ciąg dalszy

Nadal niektóre osoby wierzą w mit o nieopłacalności paneli fotowoltaicznych. Prawdą jest to, że początkowe koszty inwestycji są wysokie, ale na zwrot nie trzeba długo czekać. Jest to jednorazowa inwestycja, która zwraca się każdego dnia, obniżając znacząco rachunki za prąd. Pełen zwrot może nastąpić już w na przełomie siedmiu lat. Ponadto instalacja PV charakteryzuje się długą żywotnością, bezawaryjnością, bezobsługowością. Energia słoneczna jest darmowa dostępna przez cały rok. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Okres gwarancyjny na panele słoneczne wynosi 25 lat i nawet po tym czasie ich efektywność nie spada poniżej 80%. Mitem jest to, że wraz z upływem czasu instalacja fotowoltaiczna staje się mało wydajna. W przypadku zastosowania wysokiej jakości komponentów nawet po 30 latach wydajność może wynieść około 90%.