Zmiana sprzedawcy prądu – dlaczego warto się nad nią zastanowić?

przez | 7 marca 2021

Zmiana dostawcy prądu wciąż jest czynnością, która nie jest znana większości osób. Niewielu właścicieli domów zdaje sobie sprawę, że rynek energetyczny jest konkurencyjny i kiedy stawki za prąd stają się zbyt wysokie, możliwe jest szukanie alternatyw. Jakie zalety niesie za sobą zmiana sprzedawcy prądu i dlaczego warto się nad nią zastanowić?

Podstawa prawna

Możliwość dowolnego wyboru sprzedawcy prądu została wprowadzona w Polsce w 2007 roku jako efekt implementowania regulacji unijnych. Właśnie we wspomnianym roku, do polskiego stanu prawnego wdrożono tzw. zasadę TPA, dzięki której zaistniała możliwość zmiany w zakresie podmiotu, od którego kupowany jest prąd.

Lepsze warunki umowne

Zmiana sprzedawcy prądu

Jednym z największych plusów, jakie wynikają ze zmiany sprzedawcy prądu, jest możliwość wynegocjowania znacznie korzystniejszych warunków umownych. Wśród punktów, jakie można zawrzeć w nowej umowie, znajdują się między innymi zapisy o niższej cenie, ale również klauzule o niezmienności stawki, która na chwilę obecną rzadko jest oferowana przez podstawowych dystrybutorów prądu na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Oczywiście, większość dostawców ma już gotowe wzory umów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by próbować renegocjować warunki. Rynek prądu staje się konkurencyjny, co w praktyce oznacza, że podmioty sprzedające prąd muszą płynnie dostosowywać się do zmian.

Cały proces zmiany sprzedawcy jest bezpłatny, a nierzadko można skorzystać również z nieodpłatnej pomocy pełnomocnika, oferowanego przez nowego dostawcę. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które mają niewielkie pojęcie o krokach, jakie należy podjąć w sprawie.

Co się zmieni?

Pewnym utrudnieniem, które może mieć wpływ na decyzję części podmiotów o zmianie sprzedawcy prądu (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/umowy-i-zmiana-sprzedawcy), jest fakt, że od momentu rozdzielenia opłat dystrybucyjnych i sprzedażowych – kupujący zaczyna otrzymywać dwie odrębne faktury. Choć nie jest to ogromny problem (w końcu można złożyć w banku zlecenie przelewu stałego), warto o nim wspomnieć.

Ponadto, nie zmienia się nic – poza obniżeniem rachunków za prąd. Dlatego też wato zastanowić się nad zmianą jeśli chodzi o podmiot sprzedający prąd.