Stacje ładowania samochodów elektrycznych – opłacalna inwestycja, czy chwilowy trend?

przez | 3 października 2021

W ostatnich latach samochody elektryczne przeszły dość szybką drogę od obiecującej nowinki technologicznej, aż do rewolucyjnego środka transportu. Pomimo faktu, iż ich liczba na polskich drogach zwiększa się w tempie wykładniczym – kwestią problematyczną pozostaje liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych, która nadal jest poniżej optymalnego poziomu. Czy zmieni się to w najbliższej przyszłości?

Główny problem elektromobilności

Samochody elektryczne to niewątpliwie jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków ostatnich lat. Są one bowiem rozwiązaniem idealnym na problem z zanieczyszczaniem powietrza przez auta spalinowe, które z roku na rok generują coraz to większe spustoszenie ekosystemu. Pomimo ogromnej ilości zalet, takich jak chociażby możliwość ładowania w swoim własnym garażu, czy też stosunkowo niska cena użytkowania – kłopotem elektromobilności pozostaje aspekt „tankowania” podczas dłuższych tras. 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych możemy bowiem znaleźć jedynie w większych miastach Polski, gdzie i tak pełnią dość znikomą rolę. Kiedy natomiast zdecydujemy się na wyjazd poza obrzeża metropolii – konieczne może okazać się wybranie trasy przejeżdżającej przez jeden z dostępnych punktów ładowania, który nie zawsze będzie nam po drodze.

stacja ładowania samochodów elektrycznych

Czy inwestycja w stacje ładowania samochodów elektrycznych to zatem rozsądny pomysł?

Tak! Według wstępnych szacunków, do 2025 roku po Polsce ma jeździć około miliona aut elektrycznych. Oznacza to, że zaopatrzenie się w stacje ładowania okaże się nie tyle opłacalne, ile konieczne. Dodatkowo same stacje zabierają dość mało przestrzeni, dzięki czemu wybudować je będą mogli nawet prywatni inwestorzy w celu pobierania opłat za ładowanie, czy też reklamę. Więcej informacji na temat stacji ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz na stronie innogy.pl.

Punkty ładowania postawione pod siedzibą spółki to również szansa na prestiż oraz komfort dla klientów i pracowników, którzy zdecydują się na ten ekologiczny środek transportu. Tym samym, inwestując w stacje ładowania samochodów elektrycznych możemy nie tylko poprawić naszą kondycję finansową, ale również zadbać o otaczający nas świat.