Co warto wiedzieć o fotowoltaice?

przez | 6 sierpnia 2021

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród inwestorów biznesowych jak i indywidualnych. Nic w tym dziwnego, bowiem to rozwiązanie o bardzo wielu korzyściach. Pozwala na uzyskanie darmowej energii elektrycznej do dowolnego zastosowania w naszym domu i przedsiębiorstwie. Jednak wielu w dalszym ciągu obawia się kosztów z tym związanych. Ile wynosi cena montażu fotowoltaiki?

Fotowoltaika- koszt inwestycji 

Wiele inwestycji wymaga poniesienia odpowiednich finansów, które z czasem się zwracają. Nie inaczej jest również w tym przypadku, jednak całkowity koszt fotowoltaiki jest w pełni zależny od indywidualnego przypadku. Wpływ na cenę tego rozwiązania mają kwestie związane z rozmiarem danej instalacji, jej rodzajem oraz użytym materiałom. Na cenę za montaż fotowoltaiki wpływ ma również wybrane przez inwestora miejsce- dach lub grunt. Koszty związane z fotowoltaiką to te poniesione na poczet zakupu paneli PV, inwertera oraz profesjonalnej instalacji. 

Inwestycja w fotowoltaikę- czy warto się zdecydować? 

fotowoltaika

W przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych inwestycja ta może wydawać się dość kosztowna. Jednak zakładana jest ona ze względu na możliwe oszczędności, jakie wygeneruje wraz z upływem czasu. Pierwsze kilka lat użytkowania paneli fotowoltaicznych to często czas oczekiwań zwrotu kosztów inwestycji. Po uwzględnieniu pomocy finansowych takich jak programy Mój Prąd czy Ulgi termomodernizacyjne koszty te zdecydowanie maleją. Biorąc pod uwagę fakt ciągle rosnących taryf prądu, zwrot ten może nastąpić w czasie szybszym od oczekiwanego. Najczęściej jest to 6-7 lat w przypadku mikroinstalacji domowych.

Montaż fotowoltaiki- na czym polega?

Montaż fotowoltaiki polega na  zamontowaniu odpowiednich paneli PV w wybranym przez nas miejscu oraz ich odpowiednim podłączeniu. Jednak czynności związane z instalacją powinny być wykonane tylko przez specjalistyczne firmy. Samodzielny montaż fotowoltaiki może skończyć się ich uszkodzeniem lub utratą gwarancji. Warto więc w tym celu znaleźć odpowiednią i wyspecjalizowaną firmą, która zajmie się wszystkim w odpowiedni sposób.