Fotowoltaika sposobem na tani prąd elektryczny wytworzony w domowych warunkach

przez | 20 lipca 2019

Prąd elektryczny nie jest tani, ale można zredukować rachunki za energię elektryczną i to o nawet kilkadziesiąt procent. Korzystając z instalacji fotowoltaicznych można nie tylko mieć relatywnie tani prąd, ale i czystsze środowisko. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne oraz wiążące się z wieloma innymi korzyściami. 

Fotowoltaika opłacalna nawet w Polsce

Posiadanie nowoczesnego źródła taniego prądu elektrycznego zamontowanego na dachu własnego budynku jest w zasięgu praktycznie każdego. Jako, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością i są dostępne w coraz to przystępniejszych cenach, można na co dzień korzystać z alternatywnych źródeł energii – z korzyścią dla swojego portfela i środowiska naturalnego. Za pomocą instalacji fotowoltaicznej można pozyskać w prosty sposób najczystszą z możliwych energii i to bez szkodliwej ingerencji w przyrodę. Nie ma nawet potrzeby budowania niedogodnej infrastruktury. Nawet w Polsce można już spotkać kilkadziesiąt tysięcy mikroinstalacji fotowoltaicznych na dachach budynków jednorodzinnych. Stało się to nie tylko opłacalne, ale i wręcz modne. Chociaż w Polsce można liczyć tylko na średnie usłonecznienie w ciągu roku, to jednak intensywność nasłonecznienia w pełni wystarczy do całkowitego pokrycia zapotrzebowania energetycznego latem. Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok, nawet w przypadku pochmurnych dni. Zimą również możliwe jest pokrycie potrzeb energetycznych w ponad 60%. 

Samodzielnie wyprodukowany prąd elektryczny

Wydajność instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od wielu czynników. Największe znaczenie ma moc nominalna, kierunek dachu względem południa, kąt jego nachylenia i lokalizacja samego budynku. Na wielu stronach internetowych dostępne są gotowe narzędzia do obliczania opłacalności takiego innowacyjnego sposobu pozyskiwania energii elektrycznej. Za pomocą kalkulatora wybranie dla siebie najoptymalniejszego rozwiązania staje się prostą i szybką do wykonania czynnością. Wystarczy określić roczne koszty zużycia energii i wybrać konkretny typ paneli, a następnie złożyć zamówienie online i czekać na kontakt telefoniczny ze strony firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych. W przypadku takich przedsięwzięć przeprowadzany jest audyt energetyczny w celu określenia modelu konsumpcyjnego energii i doboru odpowiedniej instalacji. W przeciągu kilkudziesięciu dni instalacja zostaje zainstalowana, a na jej sfinansowanie można nawet zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach.