Co można powiedzieć o prądzie budowlanym?

przez | 8 października 2020

Zakłady energetyczne zabraniają korzystania ze zwykłej taryfy prądu i przyłącza stałego w momencie, kiedy jest budowa w danym miejscu lub postępują prace remontowe. W takich przypadkach trzeba przejść na taryfę, która nazywana jest prądem budowlanym. Dodatkowo można wtedy korzystać tylko z przyłącza tymczasowego.

Droga taryfa

Prąd budowlany jest taryfą o bardzo wysokich stawkach, które z powodzeniem da się przyrównać do taryf opłacanych przez firmy. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Normalnym jest, że zakład energetyczny chce zarobić jak najwięcej.
Moc prądu budowlanego, można zawsze określić samemu tak jak zawsze można wybrać odpowiednią taryfę prądu wykorzystywanego podczas budowy. W tym wypadku do wyboru mamy taryfę C11, C12a i C12b. Pierwsza taryfa pozwala na wykorzystywanie prądu przez całą dobę w tej samej stawce, dwie drugie taryfy pozwalają na zmienną stawkę w zależności od pory dnia. Taka okoliczność daje duże możliwości i pozwala na niewielkie oszczędności. Ponieważ można sobie spokojnie ustalić, w jakim okresie dnia będą wykonywane największe prace remontowo – budowlane.

Przejście z taryfy prądu budowlanego

Najlepiej jest jak najszybciej, jak tylko to możliwe, przejść z taryfy prądu budowlanego na stałą taryfę. Od razu odczuje się znaczne oszczędności. Jednak warunkiem zmiany taryfy jest odbiór budynku lub zaświadczenie o zakończeniu prac budowlanych i remontowych. W przypadku gdy prąd budowlany pobierany był już z przyłącza stałego, wystarczy tylko zmienić taryfę. Natomiast gdy pobierany był z przyłącza tymczasowego, należy zwrócić się do zakładu energetycznego, by ten założył stałe przyłącze.

Wszystkie takie zmiany można przeprowadzić okazując określone dokumenty. Pamiętać należy, że takie zmiany przyniosą ze sobą znaczne oszczędności. Konkretna cena za wydajny prąd budowlany zależy od danego sprzedawcy prądu. Najczęściej ceny kształtują się w granicach od 0,3830 zł/kWh do 0,5501 zł/kWh. Wszystko zależy również od wybranej przez inwestora mocy i taryfy. Dodatkowo dodać także należy jeszcze opłaty abonamentowe.