Świadectwa pochodzenia energii elektrycznej – co warto o nich wiedzieć?

przez | 9 września 2022

Energia elektryczna jest bez wątpienia najbardziej pożądanym produktem na całym rynku energetycznym. Głównie wynika to z faktu, że chyba dosłownie nikt z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania bez prądu. Nie byłoby bez niego możliwe nie tylko prowadzenie gospodarstwa domowego, ale także i działalność firm czy innych mniejszych i większych przedsiębiorstw. Jednocześnie dostawcy energii są coraz częściej zainteresowani tym, od kogo ona pochodzi. Wobec tego niezwykle ważne stały się dokumenty jak np. świadectwa pochodzenie energii elektrycznej. Co więc warto o nich wiedzieć?

Czym jest świadectwo pochodzenia energii elektrycznej?

Świadectwa pochodzenia energii elektrycznej to bez wątpienia dokument, który jest coraz częściej pożądany zarówno przed dostawców energii elektrycznej, ale także przez odbiorców. Dlaczego? Otóż posiadając świadectwa pochodzenia możemy bez obaw zagwarantować odbiorcom to, że dana energia elektryczna pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Co więc to oznacza w praktyce? Otóż jest to najlepszy dowód na to, że do jej pozyskania wykorzystano źródła odnawialne, czyli OZE, a co najważniejsze odbyło się to bez szkody dla środowiska naturalnego. Pozyskiwanie energii elektrycznej z OZE jest bowiem jednym z bardziej przyjaznych środowisku sposobów na to, by wyprodukować prąd. Wobec tego takie „zielone certyfikaty” stały się dla wielu dostawców i odbiorców szansą na to, by stać się bardziej przyjaznymi naszemu naturalnemu środowisku. Szerzej o świadectwach pochodzenia znajdziesz pod linkiem https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/mechanizmy-wsparcia-wytwarzania-energii-z-odnawialnych-zrodel.

świadectwa pochodzenia dla energii odnawialnej

Czy warto wymagać świadectw pochodzenia energii elektrycznej?

Podejście do dokumentów, jakim są świadectwa pochodzenia może być maksymalnie różnorodne. W dużej mierze jednak jest to w zupełności uzależnione od tego, jaki jest nasz stosunek do ekologii. Niemniej jednak można śmiało powiedzieć, że świadectwa pochodzenia w pewien sposób są w stanie podnieś jakość oraz samą wartość energii elektrycznej, dlatego też coraz więcej dostawców wykazuje nimi zainteresowanie.