Jak zmienić dostawcę prądu na najlepszego?

przez | 6 maja 2019

Zgodnie z najnowszymi przepisami, każde gospodarstwo domowe ma pełne prawo zmienić swojego dotychczasowego dostawcę energii elektrycznej. Mechanizm zmiany dostawcy nie jest skomplikowany i zajmuje niewiele czasu, a co najważniejsze, dzięki zmianie można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w przeciągu całego roku. Dzięki nam dowiedzą się Państwo, jak zmienić dostawcę prądu i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę.

O czym należy pamiętać?

Mało osób w Polsce zdaje sobie sprawę z tego, że całkowicie bezpłatna jest jedynie pierwsza zmiana dostawcy prądu. Osoby, które chcą zerwać drugą umowę muszą liczyć się z odpowiednimi kosztami. Przed podpisaniem nowej umowy ze sprzedawcą, warto więc zwrócić uwagę na zapiski, które dotyczą kosztów zerwania umowy. Mniejsi dostawcy prądu konkurują przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Niestety nie zawsze stosują oni uczciwe praktyki, dlatego też należy zachować ostrożność. Szczególną czujność należy zachować w przypadku akwizycji telefonicznej. Przed podpisaniem umowy warto w spokoju przeanalizować plany taryfowe i wszelkie koszty.

Na co zwrócić uwagę w umowie?

Przy podpisaniu umowy warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę prądu, ale również na to, jakie dana firma oferuje opcje płatności. Nie można zapominać również o zapiskach związanych z okresem obowiązywania kontraktu albo o warunkach, które dotyczą wypowiedzenia umowy. Niestety niektórzy dostawcy w swoich umowach stosują niedozwolone klauzule. Mowa tutaj między innymi o bardzo wysokich karach za kolejną zmianę w umowie.

 

W jaki sposób przebiega proces zmiany dostawcy energii?

Z praktycznego punktu widzenia najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście udzielenie upoważnienie nowemu dostawcy, który reprezentować będzie nas nie tylko przed operatorem systemu dystrybucyjnego, ale również przed dotychczasowym sprzedawcą. Nowy dostawca zajmie się wszystkimi niezbędnymi formalnościami. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przez cały proces przejść samodzielnie. Pierwszym krokiem jest oczywiście podpisanie umowy z nowym dostawcą oraz wypowiedzenie starej umowy. Pamiętać należy również i o tym, że niezbędna jest osobna umowa z operatorem systemu dystrybucyjnego. W niektórych sytuacjach może zajść również potrzeba wymiany licznika.

Więcej informacji o tym jak zmienić dostawcę energii elektrycznej można znaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy