Komu opłaca się wybrać taryfę energetyczną G12w?

przez | 12 czerwca 2019

Dostawcy prądu oferują swoim klientom kilka taryf energetycznych, z których każda oznacza inną cenę w zależności od zużycia prądu w innych godzinach doby. Najpopularniejsza i wciąż jeszcze często wybierana z automatu taryfa G11 jest najwygodniejsza dla dostawców właśnie i dla osób, które nie wiedzą jeszcze jakie zużycie prądu będą generować w konkretnych godzinach w ciągu dnia i nocy. Po jakimś czasie jednak każdy powinien usiąść i obliczyć, ile może na prądzie zaoszczędzić wybierając rozsądną taryfę energetyczną.

Czym różni się taryfa G11 od taryfy G12w?

Taryfa G11 oznacza stałą cenę za jedną kilowatogodzinę bez względu na czas, w jakim korzysta się z prądu. Oznacza to, że płaci się tyle samo piorąc i włączając zmywarkę o godzinie 12:00, co robiąc to samo, ale o godzinie 23:00.

Taryfa G12w oznacza, że w ciągu dnia obowiązuje wyższa cena za prąd, ale w godzinach nocnych od 22:00 do 6:00, w ciągu dwóch godzin dnia od 13:00 do 15:00 oraz w weekendy i dni świąteczne stawka za kilowatogodzinę jest kilkukrotnie niższa i to właśnie wtedy odbiorca powinien częściej i intensywniej korzystać z prądu.

g12wDla kogo taryfa energetyczna G12w?

Nie każdemu jednak opłaca się zmieniać swoją stałą taryfę na G12w. Po precyzyjnym obliczeniu w jakich godzinach rodzina korzysta z prądu warto jeszcze zadać sobie kilka pytań pomocniczych, zeby dokonać właściwego wyboru taryfy:

  • czy w tygodniu, w godzinach dziennych dużo osób faktycznie przebywa w domu?
  • czy w weekendy w domu przebywają wszyscy domownicy?
  • czy w weekendy organizowane jest cotygodniowe sprzątanie?
  • czy dom jest ogrzewany za pomocą prądu?

Odpowiadając sobie chociażby na te kilka wypisanych wyżej pytań stanie się dużo bardziej oczywiste to, co powinno się wybrać. Warto jednak pokusić się o dokładne, chociaż tygodniowe obliczenia, które pozwolą idealnie wskazać jaka strefa będzie dla tego konkretnego domu najbardziej korzystna i opłacalna – strefa G12w bardzo kusi, ale nie wszyscy są w stanie funkcjonować tak, jak narzuca to ta strefa energetyczna.