Innowacyjne rozwiązanie w postaci fotowoltaiki dla firm

przez | 25 lipca 2020

Odnawialne źródła energii stanowią przyszłość w każdym kraju, łącznie z Polską, gdzie są wykorzystywane w coraz większym stopniu. Rentowność takiej inwestycji dotyczy klientów zarówno biznesowych, jak i indywidualnych. Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uzyskać nieprzeciętne oszczędności oraz uniezależnić się od dostawcy prądu i cen energii.

Skąd popularność fotowoltaiki wśród przedsiębiorców?

Fotowoltaika dla firm (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2020/fotowoltaika-dla-firm-czy-warto-zainwestowac) jest opłacalna, o czym świadczą liczne korzyści płynące z tego rozwiązania. Wielu potencjalnych inwestorów zrażają nadal stosunkowo wysokie koszty początkowe, ale mówić można tutaj o długoterminowej inwestycji z relatywnie szybkim zwrotem. Rachunki za prąd pochłaniają sporą część firmowego budżetu, nawet w przypadku małych czy średnich przedsiębiorstw. Inwestując w instalację PV, można zacząć oszczędzać od razu i przez wiele następnych lat. Energia słoneczna jest darmowa, dostępna przez cały rok, przede wszystkim w ciągu dnia. Zdecydowana większość przedsiębiorstw działa od samego rana i kończy w godzinach popołudniowych, czyli w okresie największej produktywności instalacji fotowoltaicznej. Nawet w przypadku firm działających w godzinach wieczornych i nocnych możliwe staje się wykorzystanie zielonej energii, gdyż zmagazynowana dostępna będzie o każdej porze. Prąd pozyskany z instalacji PV posłuży do zasilenia dowolnego sprzętu elektronicznego, czyli do użytkowanych maszyn i urządzeń. Nadwyżka energii może zostać odsprzedana operatorowi sieci. Inną możliwością będzie przesył nadprogramowej energii elektrycznej do zakładu, po czym pobranie jej za dramo w okresie zmniejszonej wydajności instalacji PV.

Na jakie korzyści może liczyć przedsiębiorca inwestujący w fotowoltaikę?

Zakup i montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z coraz mniejszymi wydatkami. Co więcej, można liczyć na uzyskanie wsparcia finansowego, czyli na jeszcze szybszy zwrot z poniesionej inwestycji. Firma staje się konkurencyjna na rynku, niezależna od ciągłych wzrostów cen prądu. Korzyścią będzie też stabilność wynikająca z braku obawy o nieprzewidziane przerwy w dostawie prądu na skutek awarii w zakładzie energetycznym, co przekłada się na brak postojów. Fotowoltaika poprawia wizerunek firmy i podnosi jej prestiż ze względu na wykorzystywanie ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań.