Audyt efektywności energetycznej w firmie – co należy wiedzieć na ten temat?

przez | 4 lipca 2023

Ustawa z dnia 20 maja 2016 roku jasno określa to, czym tak naprawdę jest audyt efektywności energetycznej. Oto proces, którego zadaniem jest określenie zużycia energii elektrycznej oraz określenie stanu technicznego danego budynku, instalacji lub obiektu. Kontrola przeprowadzana jest po to, aby móc zoptymalizować koszty, które związane są z aktualnymi rachunkami. Pozwoli to w przyszłości na opracowanie działań, jakie pozwolą na oszczędności.

Świadectwa efektywności energetycznej

Audyt efektywności energetycznej w firmach przeprowadzony jest przez wyspecjalizowane jednostki. Tak, kontrola generuje dodatkowe koszty, jednak nie od dzisiaj wiadomo, że aby móc oszczędzić, w pierwszej kolejności należy zainwestować. W szczególności, że w tym przypadku ma się do czynienia z możliwością uzyskania świadectw efektywności energetycznej, które potocznie nazywane są białymi certyfikatami. Jednostki, które je otrzymają, mają szansę na to, aby w przyszłości uzyskać dodatkowe środki finansowe na działania, jakie związane będą z poprawą efektywności energetycznej w firmie.

audyt efektywności energetycznej

Ustawa o efektywności energetycznej

Audyt efektywności energetycznej (https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/audyt-efektywnosci-energetycznej-czyli-pierwszy-krok-w-procesie-pozyskania-bialych-certyfikatow) jak już było wspomniane na samym początku – powiązany jest z ustawą, gdzie znaleźć można wiele ważnych zapisów. Jeden z nich odnosi się do zysku i efektu energetycznego, który może zostać osiągnięty na skutek zrealizowanego przedsięwzięcia modernizacyjnego. Jeżeli cele te zostaną osiągnięte, będzie można uzyskać biały certyfikat, który pozwoli na podjęcie kolejnych działań, jakie wyjdą na korzyść każdego przedsiębiorstwa.

W czym pomaga biały certyfikat?

Audyt, który pomoże uzyskać biały certyfikat, otwiera szansę na otrzymanie dodatkowych pieniędzy dla firmy, jakie będzie można przeznaczyć m.in. na następujące cele:

  • modernizację/wymianę lokalnych źródeł ciepła lub sieci ciepłowniczych,
  • modernizację systemy klimatyzacji lub wentylacji,
  • modernizację stolarki otworowej, świetlików, bram wjazdowych,
  • odzysk ciepła z procesów produkcyjnych,
  • ograniczenia strat na transformatorach energii elektrycznej.

Warto zainteresować się tym tematem, ponieważ daje on możliwość rozwoju każdej firmie.