Rynek energii odnawialnej w Polsce rośnie w siłę!

przez | 1 czerwca 2021

Energia odnawialna jest przyszłością naszej planety. Jest pozyskiwana z ciągłych i w pełni naturalnych procesów przyrodniczych, dlatego stanowi alternatywę dla nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej. Rynek OZE czyli Odnawialnych Źródeł Energii cieszy się ogromną popularnością w Polsce, sprawdźmy dlaczego tak się dzieje.

Zalety odnawialnych źródeł energii

Najważniejszym powodem szerszego zainteresowania Odnawialnymi Źródłami Energii jest ich niewyczerpalność, dlatego nie trzeba się obawiać wzrostu cen związanych z deficytami surowców nieodnawialnych. Poprzez uczestnictwo w Unii Europejskiej Polska jest zobligowana to zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, za który w dużej mierze odpowiada produkcja energii za pomocą paliw kopalnianych. Ceny tych surowców rosną, nie wspominając o cenach energii elektrycznej, której ceny rosną w zatrważającym tempie. Sprawia to, że rośnie zainteresowanie pozyskiwaniem energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Jednak nie tylko wzgląd ekonomiczny ma znaczenie.

Rosnąca świadomość ludzi, jak ważne jest zdrowie naszej planety, sprawia, że chętniej sięgają oni po rozwiązania ekologiczne. Również szereg dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych i innych sprawia, że ludzie chętniej inwestują pieniądze w OZE, które i tak zwrócą się w ciągu kilku lat użytkowania. Przestarzałe metody, które trują naszą planetę, sprawiają, że ludzie chcą inwestować w zieloną energię pochodzącą ze słońca, wiatru i wnętrza ziemi. 

Jakie są dostępne Odnawialne Źródła Energii w Polsce?

  • Promieniowanie słoneczne, czyli tzw. energia słoneczna w postaci paneli fotowoltaicznych.
  • Wiatr, czyli energia wiatrowa pozyskiwana za pomocą wiatraków.
  • Zasoby geotermalne, czyli ciepło zgromadzone we wnętrzu Ziemi.
  • Energia wodna pozyskiwana dzięki energii kinetycznej wody.
  • Biomasa, czyli substancję pochodzenia zwierzęcego i roślinnego ulegające biodegradacji.
  • Biogaz pozyskiwany poprzez fermentację materii organicznej.
  • Biopaliwa ciekłe produkowane z biomasy.