Od jakiegoś czasu w Polsce bardzo dużo mówi się o stabilności energetycznej zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Wysokie ceny gazu, niska dostępność i bardzo niska jakość paliw kopalnianych zachwiały Polskim rynkiem energii. W wyniku tego przedsiębiorcy borykają się z szeregiem problemów, a wysokie ceny energii to jeden z nich. Zarówno Prezesi wielkich firm, jak i osoby prywatne coraz częściej inwestują w niezależność energetyczną.
Jeszcze kilka lat temu inwestycje w odnawialne źródła energii traktowane były jako fanaberia. Niewielu wierzyło w opowieści i symulacje przedstawicieli firm fotowoltaicznych o zwrocie inwestycji w kilka lat i o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa energetycznego. Tymczasem początek roku i rewolucja na runku energii pokazała, że bezpieczni są ci, którzy postanowili zaryzykować.

Fotowoltaika to nie tylko oszczędności.
Kiedy myślimy o odnawialnych źródłach energii na myśl przychodzi najbardziej popularne z nich czyli fotowoltaika. System PV to zestaw składający się z modułów fotowoltaicznych i falownika. Moduły pod wpływem promieniowania słonecznego generują prąd stały, falownik, inaczej nazywany inwerterem przekształca go w prąd zmienny, czyli taki, który odbieramy z gniazdek elektrycznych. Inwestycje w fotowoltaikę nawet przy relatywnie niskich kosztach energii elektrycznej zwracały się w kilka lat. Obecnie, przy bardzo wysokich cenach energii, szacuje się kilkukrotnie szybszy zwrot poniesionych nakładów. Oszczędności jednak to nie wszystko. Dla wielu odbiorców, szczególnie przedsiębiorstw cenniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne, które prawidłowo dobrane odnawialne źródła energii są w stanie zapewnić. Wszak w wielu branżach kilkuminutowe zaniki energii, powodujące zatrzymanie produkcji mogą wygenerować niesamowicie duże straty finansowe. Więcej na https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/rynek-energii-w-polsce
Co zrobimy bez energii?
Trudno wyobrazić sobie kilka dni bez energii w gospodarstwie domowym. Jednak bardzo trudno wyobrazić sobie kilka godzin bez energii w całym kraju. Obecna sytuacja na rynku energii sprawia, że taki scenariusz nie jest zupełnie nierealny. Niestety, bez inwestycji w odnawialne źródła energii przy obecnej koniunkturze i uwarunkowaniach zewnętrznych trudno mówić o bezpieczeństwie energetycznym i stabilności. W krajach rozwiniętych to energia z OZE jest uzupełniana prądem z elektrowni konwencjonalnych, a nie odwrotnie. Pozwala to na dostarczanie energii odbiorcom końcowym w niższej cenie, a także zapewnia stabilizację rynku niezależnie od cen gazu i węgla.