Niestandardowy czas pracy firmy, a rachunki za prąd

przez | 12 maja 2019

Na rynku energetycznym funkcjonuje cały szereg rozmaitych taryf dotyczących sposobu przesyłu i ustalania stawek za pobór energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa. Wśród nich wyróżnia się taryfa c12a, która może trafić w gusta specyficznej grupy odbiorców. Jest to oferta dedykowana przede wszystkim dla firm, lecz mogą z niej skorzystać także klienci indywidualni prowadzący działalność gospodarczą. Komu w rzeczywistości taryfa będzie się najbardziej opłacać? Warto sprawdzić, ponieważ przemyślany wybór taryfy może pomóc znacznie obniżyć rachunki!

Co oznacza skrót c12a?

Nazwa taryfy oznacza, że jest to taryfa dla firm, które korzystają z niskiego zasilania poniżej 40 kWh. Taryfa działa w dwóch strefach, co oznacza, iż nie obowiązuje jednolita stawka za prąd przez całą dobę, a to, ile firma zapłaci za korzystanie z energii będzie uzależnione od tego, kiedy de facto z energii korzysta najbardziej efektywnie.

 

Komu się opłaca?

Taryfa c12a jest optymalnym i rozsądnym rozwiązaniem dla tych firm, które, ze względu na specyfikę swojej pracy, mogą pozwolić sobie na podejmowanie czynności w porach niestandardowych, jak chociażby pora nocna, czy wczesny poranek. Istotnym kryterium jest tutaj zatem podejmowanie czynności poza powszechnymi godzinami szczytu, które przypadają zwykle między 6:00 a 13:00 oraz między 15:00 a 22:00. Taryfa przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy mogą samodzielnie, bez uszczerbku dla firmy, ustalać dogodne godziny pracy.

 

Jak sprawdzić, czy taryfa będzie odpowiadała potrzebom danej firmy?

Do diagnostyki potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie przesyłu energii stosuje się pomiary liczników w pięciu określonych porach:

 

– rano przed godzinami szczytu;

– po porannych godzinach szczytu;

– przed popołudniowymi godzinami szczytu;

– po popołudniowych godzinach szczytu;

– rano przed godzinami szczytu kolejnego dnia;

 

Wówczas otrzymuje się miarodajne wyniki, które pomogą w dokonaniu wyboru taryfy odpowiedniej dla danego przedsiębiorstwa. Uzyskane wartości należy zsumować i podzielić wynik przez całkowite dobowe zużycie energii elektrycznej. Końcowy wynik będzie proporcją zużytego prądu w godzinach, gdy teoretycznie stawka powinna być niższa. Ogólnie uznaje się, iż taryfa dwustrefowa jest opłacalna wtedy, gdy poza szczytem zużywa się przynajmniej 25% całkowitego zużycia energii.

Więcej o ofercie C12a pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy