Kluczowe informacje o taryfie energii G11

przez | 22 lipca 2019

W przypadku klientów indywidualnych najczęściej wybieraną formą rozliczania się z dostawcą prądu jest rozwiązanie jednostrefowe. Największą popularnością cieszy się taryfa G11, która uznawana jest za najprostszą i najlepiej zrozumianą z dostępnych taryf. Nie każdy jednak wie, co tak naprawdę oznacza enigmatyczny skrót G11 i kiedy rzeczywiście wybór tej taryfy będzie opłacalny. 


Co warto wiedzieć o taryfie G11? 

Taryfa G11 została stworzona z myślą o klientach indywidualnych i gospodarstwach domowych. Ceniona jest ona za stałą stawkę cenową za kilowatogodzinę. Oznacza to, że o każdej porze dnia i nocy, niezależnie od dnia tygodnia czy też pory roku, cena prądu jest taka sama. Nie podlega ona żadnym zmianom bez względu na to, kiedy następuje największy pobór prądu. Zaletą tego rozwiązania jest to, że domownicy nie muszą wyznaczać ani pilnować godzin pozaszczytowych z tańszym prądem/strefy z podwyższoną stawką za kWh. Litera G widniejąca w skrócie taryfy oznacza rodzaj odbiorcy, do którego została ona skierowana, czyli gospodarstwo domowe. Pierwsza cyfra przy literze dotyczy mocy poniżej 40 kW. Druga cyfra wskazuje z kolei na taryfę jednostrefową. 

 

Kiedy można mówić o opłacalności taryfy G11?

W przypadku gospodarstw domowych z nierównomiernym zużyciem energii elektrycznej taryfa jednostrefowa G11 okazuje się być najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Jej wybór zalecany jest wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości określenia konkretnych godzin największego poboru prądu ani też zaplanowania czynności wymagających zużycia go w godzinach pozaszczytowych, czyli objętych niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Jeśli domownicy przebywają w mieszkaniu w godzinach porannych i popołudniowych, to najkorzystniej będzie wybrać taryfę G11. To samo dotyczy korzystania z energochłonnych urządzeń w godzinach szczytu. Taryfa G11 opłacalna jest również w przypadku lokali zbiorowo zamieszkiwanych typu akademik, internat, hospicjum, dom dziecka/opieki społecznej, plebania, klasztor, garaż czy domek letniskowy. 

 

Jeśli w domu wykorzystywane jest ogrzewanie zasilane prądem elektrycznym, nie zaleca się wybierania taryfy G11. Do celów grzewczych znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wybór taryfy dwustrefowej typu G12. Dzięki podziałowi doby na godziny szczytowe i pozaszczytowe można odnotować niemałe oszczędności w skali roku, dzięki zmniejszeniu rachunków za prąd. 

Oferta taryfowa G11 dostępna pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/najprostsza-dla-ciebie