Fotowoltaika: jak to działa?

przez | 1 grudnia 2019

Inwestowanie w odnawialne źródła energii staje się coraz bardziej popularne. Jedni decydują się na to z powodów ekonomicznych, innymi kieruje troska o środowisko naturalne. Bez względu na powodu zainteresowania OZE, warto wiedzieć, jak działa fotowoltaika i dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem?

Czym jest fotowoltaika?

To nic innego, jak instalacja, która pozwala przemienić światło słoneczne w energię elektryczną. Dzięki prostym rozwiązaniom, każdy z nas może korzystać z dodatkowego źródła energii: taniej i przyjaznej dla środowiska. Nie trzeba wiele, by produkować energię w ten sposób – wystarczy dowiedzieć się – fotowoltaika jak działa i zainwestować w panele fotowoltaiczne, w które uderzają promienie słoneczne. Tu przemieniane są w prąd stały. Dalszym etapem jest przemiana prądu stałego w prąd przemienny, co jest możliwe dzięki pracy falownika, umieszczonego np. na poddaszu lub w kotłowni. Falownik taki łączy się z siecią elektryczną, z której może korzystać każdy z nas.

W jaki sposób możemy wykorzystać taką energię?

Na wiele sposobów! Fotowoltaika pozwala tanio ogrzać dom oraz zagrzać wodę, sprawdza się też w wielu biurach oraz instytucjach publicznych. Można całą energię uzyskaną w ten sposób wykorzystać na swe potrzeby, można też zostać prosumentem, czyli dostawcą energii. By tak się stało, należy wcześniej zawrzeć stosowną umowę z zakładem energetycznym oraz wyposażyć się w instalację on-grid. To proste zadanie, które pozwala na poczynienie jeszcze większych oszczędności.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Coraz większe opłaty za prąd sprawiają, że chętnych na zamontowanie paneli fotowoltaicznych przybywa z każdym rokiem. Montaż paneli nie kosztuje zbyt wiele, a dzięki dopłatom można wyposażyć swój dom w tanie i ekologiczne źródło prądu. Panelami, dzięki którym energia słoneczna jest zmieniana w energię elektryczną, warto się też zainteresować ze względu na klimat. Dziś o środowisko naturalne warto zadbać szczególnie, a dzięki odnawialnym źródłom energii staje się to o wiele łatwiejszym zadaniem.