Do czego służy energia słoneczna i czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

przez | 5 czerwca 2019

Energia słoneczna [https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca-pakiety] jest darmową energią odnawialną, która dostępna jest przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Współczesna nauka wykorzystała ten fakt do stworzenia instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym można na co dzień korzystać z zasobów naturalnych. Promienie słoneczne padając na ogniwa fotowoltaiczne, zamieniane są na prąd, który może wprawiać w ruch każde urządzenie zasilane energią elektryczną.

Energia słoneczna a współczesne sposoby na jej wykorzystanie

energia słonecznaChociaż Polska nie należy do ciepłych krajów, to jednak w skali roku można liczyć na usłonecznienie sięgające do nawet 1900 godzin w zależności od regionu. Im w danym rejonie jest większe zanieczyszczenie atmosfery, tym ilość energii słonecznej docierającej do ziemi jest mniejsza, co ma miejsce głównie na terenach uprzemysłowionych. Najwięcej ciepła dostępnego jest od marca do października, kiedy to słońce znajduje się nad horyzontem najdłużej. Energię promieniowania słonecznego wykorzystuje się dwoma metodami – aktywną i pasywną. Już od niepamiętnych czasów energia słoneczna wykorzystywana była do rozniecania ognia, ogrzewania pomieszczeń, suszenia żywności i oświetlania. Obecnie nowoczesna technologia zwiększyła wachlarz zastosowania promieniowania słonecznego. Wykorzystywane jest ono do podgrzewania wody, a dokładniej do zmywania naczyń, prania, podlewania roślin, pojenia i pielęgnacji zwierząt, utrzymania higieny osobistej, procesów technologicznych, w stawach rybnych i basenach kąpielowych.

Energia słoneczna wykorzystywana jest w procesach produkcyjnych, do fermentacji sera, przygotowywania pasz, podgrzewania wody technologicznej, do suszenia ziaren, drewna i materiałów budowlanych. Służy ona również do podgrzewania powietrza, a mianowicie do regulowania mikroklimatu w magazynach z płodami rolnymi oraz do ogrzewania szklarni, hal, budynków mieszkalnych, tuneli foliowych i pomieszczeń inwentarskich.

Jakie czynniki wpływają na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Jest wiele czynników wpływających na zysk energetyczny z instalacji fotowoltaicznej. W dużej mierze zależy od rodzaju urządzenia i czynnika roboczego. Znaczenie ma także typ kolektora, wielkość powierzchni grzewczej urządzenia, pojemność układu i kąt nachylenia płaszczyzny grzewczej kolektora. Na opłacalność instalacji fotowoltaicznej wpływają również wielkość rozbioru wody i zapotrzebowania grzewczego, rodzaj zasobników i ich wielkość, azymut i orientacja kolektorów, wysokość nad poziomem morza, lokalizacja i rodzaj obszaru, ukształtowanie terenu, prędkość wiatru i wilgotność, usytuowanie kolektora i rodzaj podłoża. Okres eksploatowania instalacji także ma znaczenie.