Elektromobilność w Polsce: krótka charakterystyka

przez | 14 lipca 2021

Elektromobilność w Polsce, ale i na świecie (głównie w krajach wysoko rozwiniętych takich jak USA), jest czynnikiem wpływającym dodatnio na rozwój wielu obszarów gospodarki, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy dla wielu ludzi. Transport oparty na energii elektrycznej połączony na przykład z fotowoltaiką może być rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia powietrza. Ceny aut napędzanych prądem elektrycznym spadają każdego roku, dlatego śmiało można powiedzieć, że elektromobilność to przyszłość.

Ile samochodów elektrycznych na polskich drogach?

Na początku 2021 roku ilość pojazdów elektrycznych w Polsce wynosiła ponad dwadzieścia tysięcy (mowa o samochodach osobowych). Nieco ponad połowa z nich była w pełni elektryczna, natomiast reszta stanowiła samochody o napędzie hybrydowym typu plug-in. Raport PZPM i PSPA mówi o tym, że prawie jedna trzecia obywateli Polski rozważa zakup auta napędzanego prądem elektrycznym.

Punktów ładowania takich aut stale przybywa, a to właśnie na dostępności tego typu punktów będzie opierać się polska elektromobilność. Ilość punktów wpływa również na decyzję o kupnie auta elektrycznego. Obecnie w Polsce istnieje około tysiąca pięciuset stacji i wciąż ich przybywa. Pojęcie elektromobilności w Polsce bardziej szczegółowo zostało opisane na tej stronie.

Samochód na prąd: dlaczego warto?

elektromobilność w Polsce

Zalety wynikające z posiadania samochodu elektrycznego przedstawiają się następująco:

  • nie trzeba płacić za parkowanie w centrum miasta;
  • nie trzeba płacić akcyzy za paliwo;
  • odpisy amortyzacyjne w przypadku takich aut są wyższe;
  • można samochodami elektrycznymi jeździć po buspasach.

Liczba stanowisk ładowania samochodów elektrycznych stale rośnie i jest to tylko kwestią czasu, kiedy takie stacje zaczną pojawiać się także w mniejszych miejscowościach. Elektromobilność w Polsce będzie przyszłością transportu: to jest fakt!

Podsumowanie

Na sukces elektromobilności będzie miało wpływ wiele czynników: cena aut napędzanych elektrycznie, ilość stanowisk do ich ładowania, a także cena energii elektrycznej, którą owe samochody będą ładowane. Tak czy inaczej, popularność takiego rozwiązania rośnie z roku na rok i warto śledzić rozwój elektromobilności. To będzie przyszłość nie tylko światowego transportu, ale również tego w Kraju nad Wisłą!